Power over Coax (PoC) Nedir?

Tarih: 20-03-2018 06:57 891 görüntüleme

Poc - Koaksiyel kablo üzerinden güç nedir?

Yeni bir güvenlik sistemine karar verirken ilk adım, analog ya da IP güvenlik sistemiteknolojilerinden hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermektir. HD-TVI kameraları, birçok eski sistem türüne uyumluluğun yanı basit kuruluma sahiptir. IP kameralar ise kamera sistemleri arasında yüksek çözünürlük seçeneği ile öne çıkarken, çoğu zaman network bilgisi gerektiren, daha karmaşık bir konfigürasyona sahip sistemlerdir.

IP kameraların geleneksel sistemlere kıyasla sahip olduğu en büyük avantaj, PoE ya da Ethernet Üzerinden Güç kullanma yeteneğiydi. Ancak PoC teknolojisi ile artık analog sistemler de tek bir koax kablosu üzerinden hem veri hem de güç iletebiliyor.

Power-over-Coax nedir?

PoC teknolojisi ile güç bağlantısı, video çıkışı için kullanılan BNC konektöründen sağlanıyor. Böylece Full HD analog kameralar, sadece bir kablo bağlantısı kullanılarak, özel bir şebeke güç kaynağına gerek duyulmadan kurulabiliyor. Power-over-Coax ile özel bir şebeke kaynağı olmadan yüksek çözünürlüklü kameralar çalıştırılabiliyor.

Power over Coax yani koax üzerinden güç ile kameranın gücünün DVR tarafından koaksiyel RG59 veya benzeri bir video kablosu aracılığıyla sağlanıyor. Böylece kameraya güç sağlamak için extra kablo kullanma gereksinimini ortadan kaldırılarak, kurulum maliyetlerinden tasarruf sağlanıyor.

Power over Coax'ın bir diğer avantajı, kamerayı çalıştırabileceğiniz kablo uzunluğunu büyük ölçüde artırabilmesi. Özel bir ekipman olmadan maksimum 200 metre bağlantı mesafesi sunan PoC, önceleri kablosuz bağlantı gerektiren birçok uygulama için kablolu bir seçenek sunuyor. PoC teknolojisinin tek kısıtlaması ise Hikvision'un yeni PoC uyumlu kayıt cihazlarının kullanımını gerektirmesi. Teknoloji, kayıt cihazının arkasına doğrudan kablolu bağlantı gerektiriyor Dolayısıyla, mevcut bir DVR sistemine yeni bir kamera bağlamak istiyorsanız, PoC seçeneğini kullanmak mümkün olmuyor.

Bu istisnalara rağmen, PoC, sorunsuz, kurulumu kolay bir CCTV sistemi kurmak isteyen kullanıcılar için çok yönlü yeni bir sistem sunuyor.

Kaynak:guvenlikonline.com

Power over Coax (PoC) Nedir?
 
Power over Coax (PoC) Nedir? başlıklı yazıyı paylaşın...