Yeni Nesil PTZ Kameralar ve Özellikleri

Tarih: 26-03-2018 05:55 549 görüntüleme

PTZ kameraların sağladığı avantajlar ve kullanım alanları yazımızda.

PTZ kameralar uzun yıllardan bu yana güvenlik sektörünün vazgeçilmez donanımlarından biri. PTZ kameralarda kullanılan yeni teknolojiler cihazları önceki nesillere kıyasla daha küçük, daha hafif ve daha akıllı hale getirdi.

Yeni Nesil PTZ Kameraların Özellikleri

Doğru bir PTZ sistemini seçmek kullanıcıların güvenlik ihtiyaçlarına bağlıdır. Üreticilerin büyük bir bölümü dış mekan ve çevresel izleme için IP koruma sınıfına sahip, PTZ dome sistemleri sunuyor. PTZ sistemleri, gelişmiş donanım özellikleri dışında, kullanıcılara önemli avantajlar sunan video analiz işlevlerine de sahip. Belirlenen trafik akışına karşı, bir çıkış yoluna girmeye çalışan bir araç ya da kişi söz konusu olduğunda, operatörler bilgilendirilebilir.

Çeşitli senaryolardan örnekler vermek gerekirse;
- Herhangi bir nesne bir alana bırakıldığında, güvenlik personelini uyaran terk edilmiş nesne algılaması aktif hale getirilebilir.
- Plaka tanıma, yüz algılama, çevre algılama ve ilgili analizler çeşitli operasyonlar için kullanılabilir.
- Bir kişi veya nesne kısıtlı bir alana hareket ettiğinde, davranış kamerayı ya da alarmı aktive edecek şekilde ayarlanabilir.

PTZ'ler için otomatik izleme, bu kameraların en önemli özelliklerden biridir. Otomatik izleme, hareket halindeki bir nesneyi otomatik olarak izlemek ve görüş alanında tutmak için kameranın PTZ fonksiyonlarını kontrol eder. İzleme; tanımlanan kurallarla göre manuel veya otomatik olarak tetiklenebilir ve kural tetiklendiğinde, kamera tanımlı hedefi otomatik olarak yakınlaştırabilir ve izleyebilir.
Gelişmiş video sıkıştırma teknolojileri, PTZ kameralarının güvenlik sistemlerinde yeniden önemli hale gelmesindeki bir diğer teknolojidir. H.265 sıkıştırma standardı, daha yüksek çözünürlükte görüntü ve daha kapsamlı sistem entegrasyonu ile son kullanıcılara daha düşük bant genişliği ile daha düşük depolama alanı için yüksek sıkıştırma teknolojisi içerir.

Akıllı H.265 H.265 kodekinin daha iyi sonuçlar için optimize edilmiş bir versiyonudur. Bu teknoloji, standart H.265 video sıkıştırmasına kıyasla, bit oranını ve depolama alanını yüzde 30'a kadar azaltır.
Yeni nesil PTZ sistemleri için bir diğer seçenek, yüksek tanımlı videonun koaksiyel kablo üzerinden aktarılmasıdır . Bu bağlantı seçeneği, eski koaks sistemlerinin, mevcut analog altyapıyı kullanarak kolayca HD videoya yükseltilmesini sağlar.

Koaksiyel üzerinden HD sistemlerde, yanıt gecikmesi ve video sıkıştırması olmadığı için görüntüler, bozulma olmadan yüksek bir netlik seviyesine sahiptir. Koaksiyel kablo çift yönlü veri aktarımına izin verir. Böylece PTZ mekanizmasını kontrol etmek için ayrı bir kablo kullanılması gerekmez. Ayrıca, mevcut koaksiyel altyapının değiştirilmeden kullanılabilmesi, koaksiyel altyapıdan HD’ye geçmek isteyen kullanıcılara önemli bir maliyet avantajı sağlar.

PTZ dome sistemlerinin bir başka gelişmiş özelliği, IR aydınlatmanın entegrasyonudu . Akıllı IR uygulamaları, kızılötesi ışığın sadece gerektiğinde uygulanmasını sağlar. Bazı dome sistemlerinde IR aydınlatma, her biri IR için farklı yayılma açısına sahip geniş açı, telefoto ve ara açı olarak da sunulabilir. Operatörler geniş açıdan telefotoya geçerken, etkin aydınlatma sağlamak için IR LED'leri yanıp söner. Kamera zoom moduna geçtiğinde, aydınlatma optimize edilir ve zoom alanının dışını aydınlatılmaz. Sistem, sadece gerekli olan alanı aydınlatmak için gereken gücü alacak şekilde otomatik olarak ayarlanır.

Bir PTZ sistemi seçilirken unutulmaması gereken en önemli detaylardan biri, daha yüksek zoom yeteneğinin, her zaman daha iyi görüntü anlamına gelmemesidir. Kamera seçerken objektifin odak uzaklığı ile zoom değerini karşılaştırmak daha iyi seçim yapmayı kolaylaştırır.

PTZ kamera fanusları plastik ya da cam olabilir. Birçok üretici, kamerayı ve optikleri korumak için plastik bir fanus kullanır. Ancak, plastik fanus camdan daha düşük bir optik netlik derecesi anlamına gelir. Özellikle kamera hareketlerinde çeşitli durumlarda optik bozulmalar meydana gelebilir. Bazı üreticiler, optik olarak iyileştirilmiş, plastik kürelerden daha tutarlı olan cam fanusları, bazıları ise bir küre yerine optikleri korumak için düz bir cam parçası kullanır. Net ve tutarlı görüntüler için optik kalitesindeki cam kaplamalar, daha yüksek çözünürlüklü sensörlere ve daha uzun optik zoomlara sahip olan dome sistemlerine olanak tanır.

Kaynak:guvenlikonline.com
Yeni Nesil PTZ Kameralar ve Özellikleri
 
Yeni Nesil PTZ Kameralar ve Özellikleri başlıklı yazıyı paylaşın...