Video Kayıt Sistemlerinde Yeni Dönem Akıllı NVR

Tarih: 27-03-2018 09:05 557 görüntüleme

Akıllı NVR pazarı 2017 ile 2021 yılları arasında büyüyecek.

Teknolojinin gelişmesi ve kullanıcıların daha karmaşık görevlere olan talepleriyle birlikte, NVR'ler kayıt işlevlerinden çok daha fazlasını sunan cihazlar hale geldi. Daha iyi donanım özelliklerinin yanı sıra üstün yazılım ve analiz kabiliyetiyle donatılmış olan günümüzün akıllı NVR'leri operatörlerin çeşitli güvenlik ve güvenlik dışı operasyonları yöntemlerine yardımcı olabilir.

Üstelik NVR pazarının büyümesi duracak gibi de görünmüyor. Yakın tarihli bir rapora göre, NVR pazarının 2017 ile 2021 yılları arasında yüzde 15'e yakın bir bileşik yıllık büyüme hızıyla, istikrarlı bir şekilde büyüyeceği ön görülüyor.

Akıllı NVR Dönemi


NVR cihazlarının temel çalışma prensibi, video görüntülerine kaydetmek ve herhangi bir inceleme durumunda görüntüleri kanıt olarak sunmaktır. Ancak günümüzdeki NVR kayıt cihazları, video kayıttan çok daha fazlasını yapabiliyor. Kullanıcıların karmaşık taleplerini karşılamak için daha gelişmiş özelliklerle donatılan akıllı NVR cihazları, kolay kullanım ve sezgisel kullanıcı arayüzü ile kullanıcı deneyimini oldukça geliştiriyor.

Geleneksel NVR'lar, hızla “akıllı” NVR'lere dönüşüyor. Yakın bir gelecekte normal NVR'lerin çoğu yerini akıllı NVR'lerle bırakacak ve cihazlar, gerçek zamanlı nesne tanımlama ve meta veriler için daha verimli şekilde çalışabilecek. Akıllı NVR'lerin gelişimindeki en önemli pay şüphesiz donanım teknolojilerindeki ilerlemelerdir. Artık, onlarca IP kameradan gelen video işlemek için gereken, gelişmiş CPU'lar ve hatta GPU'lar, NVR'larda standart özellikler haline geldi. Güvenlik teknolojisinin, nesne tanıma alanındaki gelişimi göz önüne alındığında, yapay zekalı bilgi işlem yeteneğine sahip güçlü GPU'lar veya CPU'ların önemi daha iyi anlamak mümkün.

Donanımdaki ilerlemeler, NVR'larda daha güçlü yazılımların kullanılmasının da önünü açtı. Örneğin Dahua, tek bir cihazda video yönetim işlevlerini ve geleneksel video depolama işlemleriyle birleştiren akıllı bir video gözetim sunucusu olan ilk yapay zekalı NVR'yi tanıttı. Cihaz, video kayıt, canlı görüntü ve oynatma gibi temel işlevlerin yanı sıra, farklı iş ve endüstriyel uygulamalar için çeşitli akıllı özelliklere sahip. Bunlar arasında yüz tanıma, insan tespiti, cinsiyet, yüz özellikleri, kişinin gözlük veya maske takıp takmadığı, davranış analizi, araç renk ve model tanıma gibi çok sayıda gelişmiş özellik yer alıyor.

Geleneksel bir güvenlik sisteminde, bir ağ video kayıt cihazının temel işlevi, önemli anların videolarını kaydetmesi ve video dosyalarının eksiksiz bir şekilde depolanmasıdır. Ancak teknoloji geliştikçe, bu sistemler de hızla dönüşüyor. Yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesi, verimli derin öğrenme algoritmaları ve güçlü GPU bilgi işlem yetenekleri, akıllı NVR'lerin, davranışların gerçek zamanlı olarak tanımlanmasını sağlarken ve olay arama hızını çok büyük bir hızla artırıyor. Böylece, sadece bir durumun neden olduğu kayıplar bdeğil, aynı zamanda soruşturma için harcanan emeği ve zamanı da büyük ölçüde azaltıyor.

Video Kayıt Sistemlerinde Yeni Dönem Akıllı NVR
 
Video Kayıt Sistemlerinde Yeni Dönem Akıllı NVR başlıklı yazıyı paylaşın...