Üretim Süreçlerinde Güvenlik Kameralarını Kullanma

Tarih: 10-04-2018 06:34 1023 görüntüleme

Güvenlik kameraları iyileştirme süreçlerinde nasıl kullanılır?

Tüm üretim tesisleri, erişimin kısıtlandığı hassas alanlara sahiptir. Yüksek voltajlı otomatik ekipmanlar, yüksek değerli envanter depolama alanları ve sunucu odaları gibi hassas verileri veya altyapıları barındıran bölümleri çevreleyen alanların, üretim veya proses iyileştirme için kameralarla izlenmesi gerekir.

Kilitleme, etiketleme alanlarında tüm uygun güvenlik prosedürleri takip ediliyor mu? Yüksek değerli envanter her zaman kilitli tutuluyor ve sadece yetkili personel tarafından alınabiliyor mu? Sunucu odasına kim ne sıklıkta giriyor?

Üretim tesisinizde bir kamera sistemi olmadan bu soruların cevabını gerçekten bilemezsiniz ve bunun yerine çalışanlardan gelen raporlara bağlı kalabilirsiniz. Raporlar tamamen doğru olsa bile, bir kamera sistemi kadar uyanık olmaları mümkün değildir ve insan hafızası, kaydedilen güvenlik görüntülerinden çok daha karmaşık olabilir.

Güvenlik kamerası sistemi ile üretiminizi artırın

Birçok durumda, bir şirketteki çoğu çalışan üretim bölümünde çalışmaktadır ve bu bölüm değerli makine ve sistemlerin çoğunun bulunduğu yerdir. Güvenlik kameraları departmanın genel bir görünümünü sağlayabilir ve süreçleri izlemek için doğrudan üretim sistemlerine entegre edilebilir. Böylece üretim sürecine müdahale etmenize ve zamanında yanıt vermenize olanak tanır. Video kayıtlarının analizi, üretim süreçlerinin optimize edilmesine ve daha istikrarlı ve daha güvenli bir şekilde tasarlanmasına yönelik yararlı yaklaşımlar sağlayabilir.

Video gözetimi, karmaşık test serileri ve geliştirme süreçlerine de dikkat etmenizi sağlar. Örneğin, bir uyku laboratuarındaki veya tıbbi çalışmalardaki deneklerin durumu 7 gün 24 saat izlenebilir ve hemen değerlendirilebilir.

Yenilikçi video yönetimi sayesinde optimum süreç optimizasyonu

Yenilikçi video yönetim yazılımları ile birlikte bir gözetim sistemi de çok yönlü otomasyon özelliklerine sahip hale geldi. Örneğin, artık entegre sistemler sayesinde manuel müdahalede bulunmak zorunda kalmadan, alarmlarla ve programlanmış olaylara otomatik olarak yanıt verilebiliyor. Bir tankın dolum seviyesi kritik bir seviyeye ulaşırsa, çalışanlar bilgilendirilebileceği gibi dedektörler tetiklenerek bir valfin doğrudan çalıştırılması ve belirli bir reaksiyon başlatılması sağlanabilir. Kameralar doğrudan bir etkinliğin merkezinde konumlandırılabilir.

Standart kameralar için bir uygulama alanı, örneğin, üretim hatlarının, konveyörün veya ambalajlama ünitelerinin basit gözetimini içerir. Özel mini ve PCB kameralar ise makinelerin ve sistemlerin ayrıntılı gözetimi için idealdir ve doğrudan sisteme entegre edilebilir. Bu kameralar sadece birkaç santimetrelik bir alanda kayıt yapmalarına rağmen, büyük kameralarla karşılaştırılabilir kaliteli ve ayrıntılı kayıtlar sağlar.

Geliştirme süreçlerinizi optimize etmek

Video gözetimi, geliştirme ortamının malzeme kalitesini de korumaya yardımcı olur. Hammaddeler, değerli ekipmanlar ve ara mamuller hırsızlığa ve manipülasyona karşı güvenilir bir şekilde korunur. Güvenlik kamerası sistemi böylece kalitenin sürekli artmasına katkıda bulunabilir ve sistemin ekonomik faydalarını artırabilir.

Kameralar her zaman dikkatlidir

İnsanların aksine, bir kamera hiç bir zaman yorgunluk çekmez ve tüm detaylar kalıcı olarak kaydedilir. Kayıtlar daha sonra hızlı hareketle (örn. bakteriyel kültürlerin endüstriyel üretimi, taşıt imalatında çarpışma testleri) veya yavaş hareketle (ör. bir yakalama cihazının arızalanması nedenlerin araştırılması) oynatılarak, detaylar görülebilir.

Üretim ve geliştirme adımlarının kaydı, eksiksiz bir dokümantasyon ve hata kaynaklarının yanı sıra ilerlemenin analiz edilmesini kolaylaştırır. Bu, kontrol edilebilen pan ve tilt kameralarla özellikle verimli bir şekilde elde edilir. İşlemleri tüm detaylarıyla kaydetmek için, PCB kameralar özellikle uygundur çünkü, kompakt boyutları doğrudan test düzenlerine entegre edilebilmeleri anlamına gelir.

Üretim Süreçlerinde Güvenlik Kameralarını Kullanma
 
Üretim Süreçlerinde Güvenlik Kameralarını Kullanma başlıklı yazıyı paylaşın...