Renkli Gece Görüş Güvenlik Kameraları

Tarih: 11-04-2018 06:23 5185 görüntüleme

Renk Gece Görüşlü Güvenlik Kamerası Nasıl Seçilir? Kurulum ve bakım önerileri için okumaya devam edin


Çoğu güvenlik kamerası gece görüşüyle birlikte gelir ve bu da dışarıda zifiri karanlık olsa bile görüntüleme yapılabilmesini sağlar. Ultra hassas sensörler sayesinde hem gündüz hem de gece renkli görüntüler elde edilebilir.

Gelişmiş yıldız ışığı görüntü sensörlerine sahip tam renkli gece görüşlü güvenlik kameraları, düşük ışık koşullarında gerçek renkli görüntüler ve videolar sunarak, insan yüzü ve plaka numarası gibi ayrıntıları belirlemenizi sağlar.

Renkli Gece Görüşlü Güvenlik Kameraları Nasıl Çalışır?

Renkli gece görüşlü güvenlik kameraları, ışığa karşı oldukça hassas olan güçlü görüntü sensörleri sayesinde, sensörlerin görünür ışığı çok daha fazla emmesini sağlar. Kameralar aydınlatmanın az olduğu yerlerde renkli görüntüler veya videolar çekmeye devam ederken, aydınlatma koşulları belirtilen lüx değerinin altına düştüğünde, otomatik olarak siyah beyaz moda geçer.

Renkli gece görüşlü CCTV kameraları düşük ışıklı yerlerde daha iyi kontrasta sahiptir. Böylece olası şüphelileri veya araçları tanımlamak için normal gece görüş kameraları ile karşılaştırıldığında diğer nesneleri ayırt edebilmek için daha fazla görsel ayrıntı elde edebilirsiniz.

Kamerada renkli gece görüşüne nasıl geçilir?

Pek çok renkli gece görüşlü güvenlik kamerası, geceleri renkli görüntüleri veya videoları otomatik olarak kaydederken, bazıları manuel ayarlara ihtiyaç duyabilir. Birçok üretici için manuel ayarlar olukça kolaydır. Kamera ayarlarında “Renk”, “Siyah Beyaz” ve “Otomatik” olmak üzere üç seçenek göreceksiniz. “Renk” moduna geçerek ve tam renkli gece görüşü güvenlik kameraları, geceleri gerçek renkli görüntüler sunacaktır. Artık renkli gece görüşlü kameralardan gece ve gündüz tam renkli görüntüler elde edebilirsiniz.

Renk Gece Görüşlü Güvenlik Kamerası Nasıl Seçilir?

• Çözünürlük : Yüksek çözünürlüklü bir kamera, daha iyi görüntü kalitesi sağlar. Kaliteli görüntüler ve videolar elde etmek için yüksek çözünürlüklü gece görüşlü güvenlik kameralarını (minimum 1080p) tercih edin.

• IR menzili : IR mesafesi, kameranın ortam aydınlatmasının maksimum uzunluğunu verir. Genel bir kural olarak, uzun menzilli renkli gece görüşlü güvenlik kamera sistemlerinde daha fazla görmek için daha uzun IR mesafesine sahip ürünleri seçmeniz önerilir. Böylece uzaktaki şüphelileri veya nesneleri yakalamak için daha iyi görüntülere sahip olabilirsiniz.

• 3D DNR : Hem statik hem de hareketli görüntülerde görüntü parazitlerini ortadan kaldıran, daha net görüntüler ve daha doğru detaylar elde etmenizi sağlayan bir tür gürültü azaltma teknolojisidir.

• Geniş Dinamik Aralık : WDR (geniş dinamik aralık) teknolojisine sahip renkli gece görüşlü güvenlik kameraları, iyileştirilmiş görüntüler ve videolar için ışığı dengeler. Özellikle yüksek kontrastlı aydınlatma konumları için önerilir.

• IR Cut Filtresi : Kızılötesi kayıt ve normal renkli kayıt arasındaki geçiş, IR Cut Filtresi ile gerçekleşir. Filtre kızılötesi ışınları bloke ederek, görülebilir renklerle çalışır.

• Görüş Alanı : Görüş alanı kameranın kapsayabileceği alanı ifade eder. Tek bir kamerayla geniş alanları izlemeniz gerekiyorsa, geniş görüş alanına sahip tam renkli gece görüşlü güvenlik kameraları en iyi seçim olacaktır.

Renkli Gece Görüşlü Güvenlik Kamerası Kurulumu

İç mekan: Kapalı alanlarda kullanılan renkli gece görüşlü güvenlik kameraları için, kameraları cam ve pencereler gibi yansıtıcı yüzeylerin arkasına koymayın. IR ışığının tekrar lense yansıması, yıkanmış ve bulanık görüntülere yol açar.

Dış mekan: Dış mekan renkli gece görüşlü güvenlik kameraları, darbelere, aşırı soğuk veya sıcaklara karşı dayanıklı olmak için en az IP 65 derecesine sahip olmalıdır. Kablosuz dış mekan renkli gece görüşlü güvenlik kamera sistemlerinde, ilave önlem olarak koruyucu muhafaza veya kaplamalarla kullanılması önerilir.

Renkli Gece Görüşlü Güvenlik Kamerası Çalışmıyorsa Bu Yöntemleri Deneyin

Renkli gece görüşlü güvenlik kameranızın çalışmaması birden fazla nedenden kaynaklanabilir. olabilir. Sorunu gidermek için aşağıdaki pratik ipuçlarını kullanın.

• Kameralarınızın, uygun şekilde çalışması için minimum aydınlatma gerektiğinden, yakındaki harici ışık kaynaklarına sahip yerlerde kurulduğundan emin olun.
• Kameralarının güç kaynağını ve WiFi bağlantısını dikkatli bir şekilde kontrol edin.
• Kameranın ve görüntü sensörlerinin engellenmediğinden emin olun. Engeller yeterli ortam ışığının görüntü sensörlerine ulaşmasını engelleyebilir.
• Kamera lensinde kir, toz, örümcek ağı vb. olup olmadığını kontrol edin. Lensi yumuşak bir mikrofiber bezle temizleyin.
• Kameralarınızı en son ürün yazılımına güncelleyin.
• Yukarıdaki yöntemler sonuç vermiyorsa, teknik destek için üreticiye başvurun.

Kaynak:guvenlikonline.com
Renkli Gece Görüş Güvenlik Kameraları
 
Renkli Gece Görüş Güvenlik Kameraları başlıklı yazıyı paylaşın...