Ethernet İçin 100 Metre Sınırını Aşmanın 3 Yolu!

Tarih: 17-04-2018 06:44 3349 görüntüleme

Ethernet mesafesi nasıl artırılır? Şimdi öğrenin!

Bakır CAT5-6 kablolar 100 metreye kadar ethernet mesafelerini destekler. Bir binadaki iş istasyonlarını bağladığınızda bu mesafe sorun olmayabilir. Ancak, uzak bir departmanı, kampüste ya da şehir genelinde bir binayı, Wi-Fi erişim noktalarını ve IP güvenlik kameralarını, bağlamak için 100 metrenin ötesinde LAN erişimini gerektiğinde ne olur?

Ethernet extension yani uzantılarının devreye girdiği yer tam olarak burasıdır. Ortamınıza ve uygulamanıza bağlı olarak, Ethernet LAN'ınızı 100 metreden daha fazla uzatmanın üç yolu vardır.

1. Medya dönüştürücülere sahip fiber optik kablo üzerinden LAN bağlantısını uzatmak

Medya dönüştürücüler, ethernet kablo akışını bakırdan fibere dönüştürmek için popüler ve ekonomik bir çözümdür. Çiftler halinde (yakın uç / uzak uç) veya ethernet anahtarlarıyla kullanılabilirler. Fiber optik kablo, uzun menzilli ağ uzantıları için en iyi performansı sunar. Çok modlu (multi mod) fiber, 10/100/1000 Ethernet bağlantısı için 550 metrelik bir menzile sahiptir. Tek modlu (single mod) fiber ise 10/100/1000 Ethernet uzantısı için 30 km'den uzun mesafeler sunar.

Fiber ayrıca elektromanyetik girişim (EMI), dalgalanmalar ve toprak döngüsü ( ground loop) gibi sorunlara karşı bağışıklık avantajı sunar.
Panellere veya DIN raylarına monte edilen basit, yönetilmeyen, kompakt dönüştürücülerden, ekipman raflarına monte edilen yönetilen dönüştürücülere kadar birçok farklı türde medya dönüştürücü seçeneği vardır. Ticari ve endüstriyel uygulamalar için mevcut dönüştürücüler de bulunmaktadır. Yaygın bir endüstriyel uygulama, fiber üzerinden bir IP kamera sinyalini güçlendirmek ve geri yüklemek için PoE özelliği olan bir ortam dönüştürücüsünü kullanmaktır.

2. Ethernet uzatıcılar ile mevcut bakır kablo üzerinden LAN bağlantısını uzatmak

Bazı durumlarda, LAN'ınızı genişletmek için mevcut olanakları kullanmak mümkündür. Mevcut bir twisted pair veya koaksiyel kablo çalışması varsa, ağınızı bir çift ethernet genişletici ile genişletebilirsiniz. Ethernet'i DSL (dijital abone hattı) ve tekrar Ethernet'e dönüştürmek için her iki ucundan birini kullanın. Uzatıcılar 300 metrede 50 Mbps hız ya da 1400 metrede 10 Mbps hız sağlayabilir.

Mevcut twisted-pair kablolamayı kullanma

Yaygın uygulama, güvenlik denetim noktası hizmetlerinin yükseltmesidir. Kontrol noktası, bir analog telefonu desteklemek için sadece twisted-pair kabloyla bağlanmış olabilir. Bir çift Ethernet uzatıcı kullanarak (yakın / uzak uç), kontrol noktası bir Ethernet LAN bağlantısını, bir VoIP telefonunu ve bir IP kamerayı desteklemek için yükseltilebilirsiniz.

Mevcut koaksiyel kabloları kullanma

Diğer bir yaygın uygulama güvenlik kameraları için ağ yükseltmesidir. Eski, analog güvenlik kamera sistemlerini IP kameralarla değiştirdiğinizde, mevcut koaksiyel kabloları her iki uçtaki Ethernet genişletici ile kullanarak kurulum süresi ve işçilik maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

3. Kablosuz Etherneti (2.4- / 5-GHz) kullanmak

Kablosuz ethernet - menzil genişletici bir LAN / WAN'ı 100 metrenin ötesine genişletmek için çok uygun maliyetli bir yöntem sunar. Yeni kablo satın alma ve pahalı fiber kablo operasyonu ihtiyacını ortadan kaldırır.

Kablosuz ethernet LAN bağlantılarını uzun mesafelerde genişletmenin en kusursuz yoludur ve uzun mesafeli ağları bağlamak için sıklıkla kullanılır. Kablosuz menzil genişleticiler veri toplama, kontrol ve izleme gibi endüstriyel uygulamalarda, kurumsal iş uygulamalarında, HVAC sistemlerinde, güvenlik ve gözetim birimlerinde sıklıkla kullanılır. Kurulumu kolaylaştırmak için genişletici telsizler ayrıca PoE destekli olabilir.

Hücresel ağ

Hücresel kablosuz yönlendiriciler kablosuz ethernet uzantısına bir alternatif sunar. Cep telefonunun çektiği herhangi bir yerde, bir ağ kurabilirsiniz. Hücresel yönlendiriciler, kablo veya DSL gibi bir kablolu erişim ağının çok pahalı veya pratik olmadığı endüstriyel ortamlar için birincil ağ bağlantısını sağlamak için kullanılabilir. Hücresel yönlendiriciler ayrıca fabrikalarda, petrol / gaz sahası sondaj operasyonlarında ve trafik kontrolünde kullanılır.

Hücresel yönlendiricilerin en büyük avantajı, radyo kablosuz uzantısı ile var olabilecek herhangi bir görüş açısı ve mesafe sınırlamalarını ortadan kaldırmasıdır.

Kaynak: guvenlikonline.com
Ethernet İçin 100 Metre Sınırını Aşmanın 3 Yolu!
 
Ethernet İçin 100 Metre Sınırını Aşmanın 3 Yolu! başlıklı yazıyı paylaşın...