Güvenlik Kameralarında En Sık Karşılaşılan 10 Hata ve Çözümü

Tarih: 18-04-2018 09:06 105899 görüntüleme

Kameranız çalışmıyorsa bu yöntemleri deneyin!

Kameralar, bir güvenlik sisteminin en önemli parçalarından biridir, ancak tüm elektronik ekipman parçaları gibi, kameralarda da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. En yaygın kamera hatalarından oluşturduğumuz bu ipuçları ile sorunları kısa sürede çözebilirsiniz.

En sık karşılaşılan güvenlik kamerası sorunları ve çözümleri

1. Kamera güç bağlantılarını kontrol edin

Bazen bir sorun, bağlantısız bir kablo kadar basit olabilir ve bu nedenle kamera çalışmıyor olabilir. IP kamera modelleri genellikle verileri ağa iletmek için kullanılan LED göstergelere sahiptir, ancak led kameranın içine gizlenmiş olabilir. Kameranız elektrikle değil, pille çalışıyorsa kameranın daha fazla güç gerektiren pan-tilt-zoom gibi işlevleri gerçekleştirebilmesi için uygun bir voltaj alıp almadığından emin olun.

2. Kamerayı ağda bulun ve ping atın

Kameranın dizinini kontrol ederek kameranın IP adresini bulun. Adresinizi bulduktan sonra, bağlantıyı test etmek için dizüstü bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu kullanarak 'ping' atabilirsiniz.

Windows arama motoruna 'cmd' yazın ve DOS komut istemini açın. 'ping' ve IP adresinizi yazın. Ekranda 'Zaman Aşımı İsteği' veya 'Hedef Ana Bilgisayara Erişilemiyor' ifadesini görebilirsiniz. Eğer varsa, kullandığınız cihazın kameranızla aynı ağda olup olmadığını kontrol edin. Kamerayı ağda görüyorsanız, tarayıcınızı kullanarak bağlanmayı deneyin.

3. Kullanıcı adı / şifre bilgilerini kontrol edin

Kameranıza ping atabilir ancak bağlantı kuramıyorsanız, yanlış kullanıcı adı ve şifre yazmış olabilirsiniz.

4. ARP tablolarını kontrol edin

Genellikle kameranın dışında bulunan Adres Çözümleme Protokolü (ARP) tablolarını kontrol edin. ARP'yi kullanarak referans MAC ve IP adreslerini çaprazlamak mümkündür.

5. IP çatışmasını kontrol edin

Birden fazla kameranız varsa, farklı IP adreslerine sahip olduklarından emin olmalısınız, çünkü bu, kameralara erişmenizi engelleyebilir.

6. Firmware’i yükseltin

Kameranızın en güncel yazılıma sahip olmadığını kontrol edin. Bu işlemi VMS'ye bağlanarak ve kameranın web sayfasına erişerek yapabilirsiniz.

7. Kamerayı yeniden başlatın

Kamerayı yeniden başlatmak sorunu çözebilir. Sistemi 10-20 saniye boyunca kapatıp ayarlarınızı tekrar girin.

8. Kablolamayı kontrol edin

Kabloların düzgün ve sağlam bir şekilde bağlı olduğundan emin olun. Düğümler veya gevşek kablolar varsa, probleminizin nedeni bu olabilir.

9. Kamerayı fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Bu işlem ile tüm geçmişinizi kaybedebilirsiniz. Ancak yukarıdaki adımlarla sorunu çözemiyorsanız kamera sıfırlama adımı sorunların giderilmesine yardımcı olabilir. Kamera modeline göre sıfırlama seçenekleri farklılık gösterebilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama genellikle, kameranın arka tarafında yer alan sıfırlama düğmesine basarak kolayca yapılabilir.

10. Destek için üreticiyi arayın veya uzaktan yardım alın

Kameradaki sorunları nasıl giderebileceğinizden emin değilseniz, size yardımcı olabilecek bir uzmandan yardım alın. Kamera üreticisinin teknik yardım sayfalarına başvurabilir ya da profesyonel bir iş ortağından uzaktan teknik destek alabilirsiniz.

Kaynak: guvenlikonline.com
Güvenlik Kameralarında En Sık Karşılaşılan 10 Hata ve Çözümü
 
Güvenlik Kameralarında En Sık Karşılaşılan 10 Hata ve Çözümü başlıklı yazıyı paylaşın...