Küçük Bir CCTV Projesi Nasıl Yapılır?

Tarih: 25-04-2018 06:11 1726 görüntüleme

Başarılı bir CCTV sistem tasarımı için adım adım süreçler!

Bir CCTV projesi tasarlamak istiyor fakat hiç bir fikriniz yoksa, doğru yerdesiniz. Bu makalede size başarılı bir CCTV sistem tasarımı için adım adım süreçleri anlatacağız.

Her şey müşteri ile başlar. CCTV tasarımını düşünmeye başlamadan önce, ne tür bir müşteri ile çalıştığınızı ve CCTV projesi için beklentilerini ve bütçesinin ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Proje bazlı, büyük bütçeli kurumsal müşteri

Bu tip bir müşteriye bir CCTV projesi tasarlamak, genellikle zaman ve özveri gerektirir. Çünkü kendi sistemlerini satmak isteyen birçok başka şirketle rekabet edersiniz. Bir kurumsal müşteri, yüksek kaliteli bir CCTV sistemine ihtiyaç duyduğu zaman yüksek maliyetli bile olsa iyi tasarlanmış bir CCTV projesini seçecektir.

Doğru insanlarla iletişimde olmak bu tür bir proje için gereklidir. Sunulan projenin kabul edilmesi, şirket hiyerarşisinde daha yüksek bir pozisyona sahip bir kişi tarafından yapılır. Şirketin IT sorumlusu ile iyi ilişkileriniz olabilir. Ancak bu kişi, satın alma konusunda yetki sahibi olmayabilir. Özetle iletişimde olduğunuz kişinin projeyle ilgili kararlar alma yetkisine sahip olduğundan emin olun.

Örneğin, banka gibi bir kurumsal müşterilerin projeleri, genellikle ülke çapında yayılan çeşitli şubeler için binlerce farklı kamerayı ve kaydedicinin kurulmasını kapsar. Bu karar, bir gecede gerçekleşmez ve alıcı, uygun maliyetli ve gerçekten iyi bir anlaşma yaptığına dair güvence ister. Bu durumda, teklifin müşteriye nasıl net ve objektif bir şekilde sunulduğunu bilen iyi bir temsilciye sahip olmak gerekir. Buradaki amaç, müşterinizin şirketiniz tarafından sunulan CCTV projesine neden yatırım yapması gerektiğini göstermektir.

Bireysel ve küçük ticari müşteriler

Kendi evlerinde veya küçük işletmelerde CCTV sistemine ihtiyaç duyan küçük müşterilerdir. Bu tür bir müşteri için çoğu zaman karar vericiye doğrudan erişiminiz olur. CCTV kameralarını evlerine veya küçük işletmelere kuracak olan müşterilerle konuşmak daha kolaydır. Çoğu zaman, diğer insanlara danışmak zorunda kalmadan, genellikle hızlı karar alabilirler. Müşteriler evlerini veya ofislerini izleyen çok kameraya ihtiyaç duymayacaklarından bu gibi CCTV projeleri çoğu zaman yüksek bütçeler gerektirmez. Müşterinize ucuz ve kötü bir çözüm sunmamaya dikkat edin. Kalitesiz ürünlerin, aşırı teknik destek gerektirmesi ve müşteri memnuniyetsizliğine yol açması kaçınılmazdır. CCTV tasarımınızla size destek olabilecek ve ayrıca yardıma ihtiyacınız olduğunda kolayca ulaşabileceğiniz üreticilerin cihazlarını kullanın.

Kamu ihaleleri

Kamu projeleri, özel kurumsal şirketlerde olduğu gibi, karar verme sürecinin çok fazla bürokrasi nedeniyle zaman alıcı olduğu projelerdir. Çoğu durumda, kamuya herhangi bir ürün veya hizmet satmak için, çok agresif olan ve büyük bir rekabetin yaşandığı kamu ihalelerine katılmak gerekir. Bu tip bir CCTV projesi için, bürokratik prosedürleri bilen bir ekibin yanı sıra ürünlerin ihtiyaçları karşıladığından emin olmak için teknik analizi desteğinin de olması gerekir.

CCTV Tasarımı
Küçük bir müşteri için temel bir CCTV projesi hazırlamaya başlayalım. Teknik detaylar basit olduğundan, sürecin anlaşılması daha kolay olacaktır. Küçük bir perakende mağazasına sahip olduğumuzu düşünelim. Potansiyel müşterinin ihtiyaçlarını mümkün olan en iyi maliyetle karşılayan bir CCTV projesi tasarlayarak bir çözüm sunmalısınız. Öncelikle müşterinin beklentilerini analiz etmemiz gerekir. İşletme sahibinin mağazanın içinde meydana gelebilecek ürün hırsızlığı konusunda endişelendiğini ve kameraların hırsızlık problemini önleyebileceği ya da en azından azaltabileceğini düşündüğünü farz edelim. Müşterinin beklentisi basit olabilir, ancak bir CCTV profesyoneli olarak gerçek müşteri ihtiyacını, beklentilerini karşılamaya yönelik daha fazla araştırmanız gerekir.

Mağaza için en iyi çözümün ne olacağını belirlemek için bazı sorular soralım:
1. CCTV kameralarını nereye kurmak istiyorsunuz?
Müşteri genellikle izlemek istediği yerleri gösterir, muhtemelen o konumdaki bir kameranın sorunu çözeceğine dair bir tecrübeye sahip olması muhtemeldir. Güvenlik kameralarını kurmak için en iyi yerlerin nerede olacağı konusundaki görüşlerini sorun ve bunun nedenlerini öğrenin.
2. CCTV kameralarını hangi amaçla kullanmak istiyorsunuz?
Müşterinin yeni CCTV sisteminden ne istediğini anlamaya çalışın. Sadece mağaza koridorlarındaki insanlar hakkında çok fazla ayrıntıya sahip olmayan veya tam olarak kim olduklarını tanımlayan bir sistem mi istiyor? Sadece etrafındaki insanları göstermek için bir gereken bir sistemle, yüzleri tanımlayabilecek çözünürlük ve kalitedeki bir sistem farklı özelliklere sahiptir. Müşterinin ‘’düşük çözünürlük nedeniyle kişilerin yüzünü görüntüleyememe’’ şikayetiyle karşı kaşıya kalmak istemiyorsanız, bu konuyu en baştan netleştirmenizde fayda var.
3. Kameralar suçu önleyici olarak mı yoksa kanıt için mi kullanılacak?
Müşteriniz hırsızlığı önlemek mi istiyor yoksa videoları daha fazla kanıt sağlamak için kaydetmek mi istiyor?
Müşterinin ne istediğini anladığınızdan emin olun. Videoyu daha sonra izlemek için her şeyi kaydetmek istiyorsa, gerçek zamanlı izleme için bir sistemi asla önermeyin.
5. CCTV sistemine kim erişecek?
Müşteriniz çalışanlarının CCTV sistemine erişmesini istiyor mu ya da sadece belirli kişilerin izleyeceği bir sistem mi istiyor? Bu nokta oldukça kritiktir. Sisteme erişen pek çok kişi, görüntülerin yanlış kullanılması, hatta delillerin yok edilmesi veya sistem yapılandırmasının değiştirilmesi gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bir çalışanın bir videoyu komik olduğunu düşündüğü için YouTube'a yüklediğini hayal edin. Bu bile tek başına tehlikeli olabilir!
6. Uzaktan izleme gerekli mi?
Müşteriniiz sisteme uzaktan erişmek istiyorsa, internet bağlantısı ve videoların internet üzerinden gönderilmesi için uygun bir altyapıya sahip olması gerekir.

Küçük İşletme İçin CCTV projesinin Tasarlanması
Müşterilere sorduğunuz sorulara dayanarak, bir çözüm önermeden önce projenin taslağını ayrıntıları incelemek üzere işe başlayabilirsiniz.

Kurulum - CCTV kameraların nerede kurulacağına karar vermek size kalmış. Müşterinin aklından ne geçtiğine dair bir fikriniz var, ancak onları nereye kuracağınızı nedenleriyle açıklamalısınız.

Doğru kamera ve lensi seçimi - Mağazada açı ve yakınlaştırma seviyesini ayarlamak için değişken odaklı lensli kameraları ve aynı zamanda insanları tanımak için yüksek çözünürlüklü kameralara düşünebilirsiniz. Bu durumda bir önleyici sistem kurmak cazip görünebilir, ancak bu gibi küçük işletmelerde kameraların gerçek zamanlı izlemesi mümkün değildir. Mağazanın güvenlik kameralarıyla izlendiğini işaretleri gösteren işaretler kullanılarak, caydırıcılık sağlanabilir. Uyarılar, insanların hırsızlık yapmalarını önlemek için iki kez düşünmeye neden olur.

Kayıt süresi - Extra koşullar söz konusu değilse böyle bir proje için 15 veya en fazla 30 gün için kayıt yapmak idealdir . Müşteri CCTV sistemine uzaktan erişebilir ve kanıt ve yedekleme için videoları indirme yetkisine sahip olabilir. Çalışanların sadece canlı görüntüleme ve arama için sistemine erişimi sağlanabilir. Bant genişliği ve depolama hesaplaması hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu yazıyı okuyun.

CCTV uzaktan izleme - Uzaktan görüntüleme için, yerinde bazı özel kurallara sahip olmak gereklidir. CCTV kaydedici varsayılan şifresini değiştirin ve mümkünse güvenlik düzeyini yükseltmek için bir VPN (Sanal Özel Ağ) kullanın.

Analog veya IP CCTV - Güvenlik kamerası sistemleri söz konusu olduğunda analog mu IP mi sorusu neredeyse bir klasiktir. Ancak bu soru için doğru ya da yanlış bir cevap yoktur, çünkü her sistemin kendine özgü artıları ve eksileri vardır. Ancak bu örnek CCTV projesi için, analog sistemin daha ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Küçük CCTV projesi için çözüm
Bir DVR ve değişken odaklı lensli dome kameralara sahip temel bir analog CCTV sistemi ideal olacaktır. Full HD çözünürlük (1920 x 1080), insanları daha iyi tanımlamak için gerekli kaliteyi sağlar. Uzaktan izlemeye izin vermek için DVR internet'e bağlanabilir. 8 Kanal DVR 4 kamera gibi bir güvenlik kamerası paketi önerebilirsiniz.

Sonuç
Küçük bir mağaza CCTV projesi için böyle bir analog CCTV sistemi yeterli olacaktır. Daha fazla sayıda kameraya için (4, 8 veya 16) farklı bir paket de düşünülebilir.

Kaynak: guvenlikonline.com
Küçük Bir CCTV Projesi Nasıl Yapılır?
 
Küçük Bir CCTV Projesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazıyı paylaşın...