Güvenlik Kamerası Sistemi Bileşenleri

Tarih: 28-02-2019 08:11 801 görüntüleme

Güvenlik kamerası sistemi hangi cihazlardan oluşur? Güvenlik kamerası sistemi özellikleri için okumaya devam edin!

Profesyonel güvenlik sistemleri ve kurulumu karmaşıktır. Tam kapsama alanı sunan gelişmiş bir sistem, uyumlu kameralar ağı, yeterli depolama alanı ve uygun kablolama gerektirir. IP güvenlik sistemlerinde bulunan temel cihazların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!

Kameralarla başlıyoruz

Güvenlik kamerası sisteminin ilk ve en belirgin bileşeni kameralardır. Sisteminiz için en iyi güvenlik kamerası kişisel ihtiyaçlarınız ve bütçenize bağlıdır. Kameralar nerede kullanılacak? Ne kadar büyük bir çözüme ihtiyacınız var? 1080P yeterli mi? Düşük aydınlatmada videoyu verimli bir şekilde kaydedebilecek mi? Yeterli görüş alanına sahipler mi, yoksa PTZ kameragerekli mi? Bu ve benzeri sorular güvenlik sisteminiz için güvenlik kamerası seçerken dikkate alınması gereken önemli sorulardır.

Kablolama gerekli mi?

Çoğu ticari güvenlik sistemi için kameraları sunucuya veya DVR'ye bağlayan kablo altyapısı hayati bir bileşen olacaktır. Kablosuz kameralar, özellikle ev kullanımı için popüler hale gelirken, kablolu kameralar daha kalıcı ve zorlu güvenlik kullanımı için hala üstünlüğünü korumaktadır.
IP kamera kullanırken, dijital video ve yüksek çözünürlüklerin gerektirdiği yüksek miktarda veriyi yüksek hızlarda ve genellikle uzun mesafelerde aktaran Cat5E veya Cat6 kablolarına ihtiyaç duyulur . Analog kameralara güç veren koaksiyel kablolar güvenilirdir, ancak IP kameralarla uyumlu değildir. Cat5e ve Cat6 kabloları kameralara güç de sağlayabilir ve daha fazla kablolama ihtiyacını ortadan kaldırır. Kablodan hem veri hem de elektrik taşıma teknolojisine Power-Over-Ethernet denir. Şayet kameralar bir NVR'ye bağlı değilse PoE anahtarı gerekecektir.

NVR- Network video kayıt cihazı

NVR olarak da bilinen Network Video Kayıt Cihazı, herhangi bir IP kamera ağının diğer bir önemli unsurudur. Aynı IP ağına bağlı olan NVR, binanızın veya evinizin neredeyse her yerine kurulabilir. NVR, görüntüleri sabit diske kaydetmenize, canlı ve kaydedilmiş görüntülemeye, bilgisayar veya uzak cihaza aktarmanıza olanak tanır. NVR'lar genellikle kamera akışları için birden fazla kanala sahiptir ve böylece birden fazla kamera tek bir yerden yönetilebilir.

Depolama alanı

Bir NVR, güvenlik kamerası çekimlerini kaydetmeyi kolaylaştırır, ancak bu görüntülerin kaydedileceği sabit disklere ihtiyacınız olacaktır. Doğru miktarda depolama alanının seçilmesi, kafa karıştırıcı bir durum gibi görünebilir. Saklamanız gereken videonun uzunluğunu, kameranın çekim yaptığı bit hızı ve çözünürlüğünü hesaplamada temel bileşenlerdir.

Kaynak: guvenlikonline.com
Güvenlik Kamerası Sistemi Bileşenleri
 
Güvenlik Kamerası Sistemi Bileşenleri başlıklı yazıyı paylaşın...