Güvenlik kameraları için doğru SD kartı seçme

Tarih: 04-03-2019 06:35 2796 görüntüleme

Gözetim tipi SD kartları diğer kartlardan ayıran özellikler nelerdir?

Güvenlik kameraları için en iyi SD kartı seçmek, güvenlik sisteminin güvenilirliğini sağlamanın önemli bir parçasıdır. SD kartların kenar depolamada birincil depolama çözümü haline geldiği düşünülecek olursa, kullanılacak SD kartın özelliklerinin bilinmesi önem taşır.

Güvenlik kameralarında kenar depolama, daha esnek ve daha uygun bir gözetim çözümüdür. Bununla birlikte, kenar depolama güvenilirliği geçmişten gelen bazı kaygıları da beraberinde getir. Önceleri, bu kaygıların büyük bir kısmı, standart tüketici sınıfı SD kartların yetersizliğinden kaynaklanıyordu. Video verilerini saklamak ve yazmak için doğru SD veya microSD kartı olmadan, bir sisteminin güvenilirliği önemli ölçüde tehlikeye düşebilir.

Persistence Market Research tarafından yayınlanan bir rapora göre, dünya genelinde SD kart pazarının 2022 yılına kadar 8,9 milyar doları aşacağı, NAND teknolojisindeki ilerlemelerin SD hafıza kartlarının geliştirmeye devam edeceği bekleniyor. Bu gelişmeler şüphesiz, üreticilerin güvenlik sistemlerine daha uygun SD kartlar geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Diğer kamera tiplerinden farklı olarak, güvenlik kameralarının farklı depolama gereksinimleri vardır. Örneğin sürekli veri yazımı, dayanıklılık başta olmak üzere güvenlik kameralarının standart SD kartlardan daha fazlasını özelliğe sahip olmasını gerektirir.

Bugün piyasada bulunan microSD kartların büyük çoğunluğu, dijital fotoğraf makineleri, araç kameraları veya ev kameraları gibi tüketici kullanımına yönelik olarak sunulmaktadır. Bu kartlar IP kameraların ticari ve endüstriyel kenar depolama uygulamaları için tasarlanmadıklarından, güvenlik entegratörleri açısından “ güvenilmez ”olarak değerlendirilir.
Video gözetim uygulamalarında perakende tipi microSD kartların kullanılması, yüksek maliyetli arızalara neden olabilir. Örneğin, 64 GB'lık standart bir SD kart, sürekli bir 8 Mb / s bit hızına sahip tipik bir video gözetim sisteminde hızla aşınır. Günde 12 veya daha fazla saat kayıt yapıldığında, perakende kart birkaç ay içinde arızalanabilir

Su anda piyasada bulunan hafıza kartları arasındaki büyük farklılıklar vardır. Kartta kullanılan NAND flash teknolojisi, firmware yazılımının 7/24 video kaydı için ne kadar iyi optimize edildiği; NAND'ın genel ürün güvenilirliğini iyileştirmek için nasıl test edildiği ve tarandığı gibi çok sayıda faktör kart kalitesini belirler.

Doğru SD kartı seçmek bir çok açıdan önemlidir. Güvenlik kameralarının depolama gereksinimlerini karşılamak için çok yüksek veya düşük sıcaklık ve nem toleransı gibi yüksek dayanıklılık ve çevre korumasına sahip bir kart seçilmesi gerekir. Güvenlik kameraları hava durumu ne olursa olsun 7/24 kayıt yapar ve bu da sürekli performans süresince hatasız kayıt yapabilen bir kart gerektirir.

Kart seçiminde bir diğer önemli özellik güvenlik kamerasının kayıt çözünürlüğü ve kare hızıdır. Bir SD kartın veri aktarım hızı kameranın gereksinimleriyle uyuşmuyorsa, kayıt işlemi bundan olumsuz etkilenecektir.

Diğer kameralara göre güvenlik kamerası kenar depolaması arasındaki en büyük farklardan biri, kenar depolama aygıtının ağır iş yüküdür. Güvenlik kamerası, 7/24 yüksek kaliteli video kaydı için yüksek dayanıklılık ve güçlü kayıt performansını zorunlu kılar.

Dayanıklılık perspektifinden bakıldığında, IP kamerada kenar kaydı, bellek işlemleri için en ağır iş yüklerinden biridir. Kullanıcılar tüketici sınıfı bir microSD kartını kullanabilse de bir arıza durumunda kart değiştirilinceye kadar depolama yapmak mümkün değildir. 7/24 kesintisiz kayıt gerektiren bir uygulama için, tüm karelerin kaydedilmesi hayati öneme sahiptir. Bir hata durumunda kesintisiz kayıt ve minimum performansı desteklemek üzere ürün yazılımının ayarlanabilmesi, güvenlik tipi SD kartların en önemli özeliklerinden biridir.

Kaynak: guvenlikonline.com
Güvenlik kameraları için doğru SD kartı seçme
 
Güvenlik kameraları için doğru SD kartı seçme başlıklı yazıyı paylaşın...