Yanlışlıkla silinen videoyu geri getirme

Tarih: 05-03-2019 09:24 8627 görüntüleme

Yanlışlıkla silinen videoları kurtarmak için en iyi 6 yöntem

Güvenlik kamerası video dosyalarını yanlışlıkla sildiniz ya da nasıl silindiklerini bilmiyorsunuz. Bu durumda, silinmiş görüntüleri kurtarma işlemini yapabilir misiniz? Birçok durum için cevap: Evet


SD karttan, DVR / NVR ve PC'den silinmiş güvenlik kamerası videolarını kurtarmak için okumaya devam edin.

Yanlışlıkla silinen videoları kurtarmak için en iyi 6 yöntem

Silinen videoları başarılı bir şekilde geri getirmek için aşağıdaki 6 pratik yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yöntem 1. Silinmiş video dosyalarını kurtarmak için geri dönüşüm kutusuna bakın

Geri Dönüşüm Kutusu'na çift tıklayın, silinen her şeyi göreceksiniz. Dosyaları kalıcı olarak silmek için “shift delete” tuşlarına basmadıysanız, işler daha kolay hale gelir ve muhtemelen Geri Dönüşüm Kutusu'nda sildiğinizi düşündüğünüz her şeyi bulursunuz.

Yöntem 2. Sabit sürücülerden silinen videoları geri almak için dosya geçmişini kullanma

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ‘’Dosya Geçmişi İle Yedekleme’’ özelliği sayesinde silinmiş kamera görüntülerini kurtarabilirsiniz.

1. Windows Arama‘ya gidin ve ‘’Dosya Geçmişi ile Dosyaların Yedeklerini Geri Yükle’ ’sekmesini açın
2. İhtiyacınız olan dosyaları arayın.
3. Onar sekmesini seçip, dosyayı farklı bir yere kaydedin.

Silinmiş DVR kayıtlarını kurtarmak için klasörü sağ tıklayarak önceki sürümleri geri yükle seçeneğini seçebilirsiniz. Ancak bu 2 yöntemin önceden dosya geçmişi kurulumu gerektirdiğini unutmayın.

Dosya geçmişini ayarlamadıysanız, dosyalarınızı yedeklemek için bu adımları izleyin: Başlat - Ayarlar - Güncellemeler ve güvenlik - Yedekleme - Bir sürücü ekleyin

Yöntem 3. Yedekli cihazlardan silinen videoları kurtarma

Çoğu güvenlik kamerası, SD kart, DVR, NVR, Bulut ve FTP sunucularına dahil olmak üzere depolama seçenekleri sunar. Farklı depolama birimlerine yedeklenen videoları, kayıtlar silindiğinde veya hasar gördüğünde tekrar yükleyebilirsiniz.
SD kart ve sabit disk depolama alanına ek olarak, daha kapsamlı bir yedekleme planı oluşturmak için CCTV görüntülerini FTP sunucularına da aktarabilirsiniz.

Yöntem 4. Veri kurtarma hizmeti ile DVR veya NVR kayıt cihazından silinen videoları kurtarma

DVR veya NVR cihazlarında fiziksel zararlar meydana gelmesi, kayıtların silinmesine ve zarar görmesine neden olabilir. Bu durumda, verileri güvenli bir şekilde geri yükleyebilen, onaylı veri kurtarma hizmetleriyle silinmiş video görüntülerini kurtarmanız önerilir.

Yöntem 5. Silinmiş videoları geri getirmek için kurtarma yazılımı kullanın.

Herhangi bir yedekleme yöntemine sahip değilseniz, SD kartlardan veya PC'lerden silinmiş CCTV videolarını kurtarmak için veri kurtarma yazılımını deneyebilirsiniz.

Yöntem 6. Sabit Disklerden silinen videoları kurtarmak için profesyonellerden yardım alın.

Eğer silinmiş videoları kurtarmakta zorlanıyorsanız, kendi başınıza yapmak yerine profesyonel yardım almayı deneyin. Güvenlik kamerası kayıtları çeşitli nedenlerden dolayı silinebilir veya zarar görebilir. Profesyonel yardım alarak, silinmiş dosyaları çok daha güvenli bir şekilde kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Yukarıda silinmiş videolar nasıl geri getirilir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Tüm bunlara ek olarak herhangi bir görüntü kaybı sorunu yaşıyorsanız, aşağıdakileri yapmamaya dikkat edin.

1. Herhangi bir hata tespit edildiğinde DVR veya NVR cihazını çalıştırmayın.
2. Video görüntüleri hasar görmüşse sabit sürücüleri biçimlendirmeyin.
3. Sabit sürücülerde depolanan verilerin üzerine yazmamak için hiçbir şeyi silmeyin veya eklemeyin.
4. Silinen CCTV görüntülerini kurtarmak için rasgele her yöntemi denemeyin.

Kamera kayıtları nasıl silinir ya da bozulur?

Güvenlik kamerası görüntüleri birden fazla sebepten dolayı silinebilir veya hasar görebilir.

1. DVR / NVR sabit disk arızaları
Bu tür arızalar, DVR / NVR cihazlarının dahili sorunlarından kaynaklanır. Genellikle disk değişimiyle sorun giderilir.

2. CCTV Sistemleri arızaları
Bu tür arızalar, güç kaynağı sorunları, bağlantı ve kablo hataları gibi harici konulardır.

3. Kamera kayıtlarını kazara silme
Hepimizin hata yaptığını itiraf etmeliyiz ve CCTV videolarını dikkatsiz davranarak silebiliriz.

4. Siber saldırılar
Güvenlik kamera sistemleri siber suçluların hedefleri arasındadır. Kamera sistemleri kötü niyetli kodlar veya yazılımlar tarafından saldırıya uğradığında görüntüleri de hasar görecektir.

Kamera kayıtlarını korumak için bonus ipuçları

Silinen görüntüleri geri getirmeye yönelik ipuçları dışında, veri kaybetmemek için bilmeniz gereken birkaç şey:
Kamera kayıtlarını ve diğer dosyaları düzenli olarak yedekleyin. Videoları düzenli olarak yedeklerseniz, dosyalar silindiğinde hazırlıksız yakalanmazsınız.

SD kartlardaki veya sabit disklerdeki videoları haftalık veya aylık olarak PC'nize yükleyebilirsiniz. Bunu yaparak, veri kaybetme konusunda endişelerinizi giderebilir, kendi depolama alanınızı oluşturabilirsiniz.

Çoklu depolama seçeneklerini uygulayın. Kamera kayıtlarını SD kartlar, DVR'ler / NVR'ler (sabit disk), Bulut ve FTP sunucuları dahil olmak üzere birden fazla depolama birimine kaydedebilirsiniz. Böylece bir dahaki sefere bir video silindiğinde ya da hasar gördüğünde, diğer depolama cihazından silinmiş videolarını kurtarabilirsiniz.

Güvenlik kamerası sistemlerinin kayıt süresinin farkında olun

Çoğu DVR ve NVR, sabit diskleri dolu olduğunda döngü kaydını başlatır ve yeni verileri eski verilerin üzerine yazar. DVR ve NVR cihazlarında üzerine yazma işlemi sonrasında orijinal videolar kaldırılır ve bu aşamada üzerine yazılan görüntülerinin kurtarılmasının imkânsızdır.

DVR ve NVR kayıt cihazlarının gerçek kayıt süresi, depolama kapasitesi, çözünürlük, bit hızı, sıkıştırma ve kamera sayısına bağlı olarak değişebilir. Ancak, bir güvenlik sisteminin genel kayıt miktarını hesaplamanız mümkündür, böylece videoları zamanında yedekleyebilirsiniz.

Kaynak: guvenlikonline.com
Yanlışlıkla silinen videoyu geri getirme
 
Yanlışlıkla silinen videoyu geri getirme başlıklı yazıyı paylaşın...