Kişi Sayma Sistemleri

Tarih: 05-03-2019 01:15 180 görüntüleme

İnsan sayma nedir? İnsan sayma Nasıl kullanılır?

Kişi sayma sistemleri ve analizleri, yeni nesil güvenlik kameralarındaki akıllı algılama işlevlerinden biridir. Video analitikleri arasında en çok kullanılan uygulamalardan biri olan insan sayma yaygın olarak; perakende analiz, kuyruk yönetimi, bina yönetimi ve diğer güvenlik amaçları için kullanılır. Bununla birlikte, tren istasyonları, apartman binaları, ibadethaneler, perakende mağazaları, süpermarketler ve diğer yüksek insan trafiğine sahip ortamlarda, dönüşüm oranı gibi farklı amaçlarla da kullanılabilir.

Bir güvenlik kamerasıyla suç eylemi açısından caydırıcılık sağlarken, aynı zamanda etkinliğiniz veya mağazanız için insan trafiği miktarını da güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. İnsanların sayılmasıyla, video analizleri, hangi etkinliklerin daha fazla kâr yarattığını anlamak için promosyon veya çeşitli etkinliklerinin başarısını değerlendirebilir.

Kişi sayma sistemleri sayesinde, daha yüksek trafiğin olduğu zamanlar hakkında veri toplayarak bir perakende mağazasında işçilik maliyetleri azaltılabilir. Belirli bir girişten geçen ya da çıkan insanların oranlarını eş zamanlı olarak izlenebilir. Üstelik uygulama belirli zaman aralıklarında sayım yapacak şekilde etkinleştirilebilir. Farklı olaylar için verileri ayırma kurallar oluşturulabilir, veriler gece veya gündüz kategorilerine göre ayrılabilir.

Kişi sayma fonksiyonu tarafından elde edilen veriler grafik olarak gösterilebilir. Bu işlev, günlük, aylık veya yıllık olarak istatistikler oluşturmak için ayarlanabilir. İnsan sayma sistemlerinde verilerin saklanma süresi sistemden siteme değişir. Genellikle 6 aylık periyotlar halinde, yeni veriler eskilerin üzerine yazılır. Ancak opsiyonel olarak bu süre uzatılabilir.

Kişi sayma kamerası kurulumu yapılırken, giriş sayısı önemli bir etkendir. Giriş sayısının 10 bin kişinin üzerinde olduğu durumlarda, birden fazla insan sayma kamerası kullanılması önerilir.

Yaya trafiği ölçmek ve etkinlikleri değerlendirmek için kullanılan insan sayma analizleri, ziyaretçi hacmine göre işgücü ihtiyaçlarını optimize etmek ve işletme maliyetlerini düşürmek için etkili bir çözümdür.

Kaynak: guvenlikonline.com
Kişi Sayma Sistemleri
 
Kişi Sayma Sistemleri başlıklı yazıyı paylaşın...