Akıllı Hareket Algılama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tarih: 05-03-2019 01:17 324 görüntüleme

Akıllı video analitikleri ile hareket algılama

Hareket algılama özelliği güvenlik kameralarının en işlevsel özelliklerinden biridir. Bununla birlikte çok sayıda hareket uyarısı, görmeniz gereken önemli olayları kaçırmanıza, hatta bir noktada güvenlik kamerası hareket algılama özelliğini kapatmayı düşünmenize bile neden olabilir.

Güvenlik kamerası sisteminde hareket algılama nasıl çalışır?

Güvenlik kamera sistemleri tarafından yakalanan hareket algılama, bir alarm sistemindeki hareket sensörlerinin algılamasından çok farklıdır. Kamaranın görüntü sensörüne ışık vurduğunda, her bir piksel, o piksele ne kadar ışık aldığını sensöre iletir. Pikseller farklı miktarlarda ışık aldığında, sensör sonraki görüntüleri video beslemesinden karşılaştırır. Yeterli sayıda piksel değiştiyse, kamera yazılımı bunu hareket olarak algılar ve bir uyarı verir. Bu, kamera sisteminizde hareket algılama ayarını yapılandırırken ayarladığınız hareket duyarlılığına bağlıdır. Kamera en düşük hassasiyetle ayarlanmış olsa bile video tabanlı hareket algılama, gün doğumu, gün batımı ya da geçen bir araçtan gelen ışık sensöre vurduğunda yanlış uyarıları tetikleyecektir.

Akıllı video analitikleri ile hareket algılama

Akıllı hareket algılama özelliğine sahip, video analizleri ile desteklenen güvenlik kameraları, kameranızı kullanmanın daha etkili bir yolunu sunar. Akıllı algılama, ilgi alanınızı video tabanlı hareket algılamadan daha yüksek hassasiyetle algılamak ve izlemek için bir yapay zeka özelliğidir.

Akıllı hareket algılama analitiklere sahip kamera sistemlerinde, olay tespitine daha fazla hassasiyet ve güven sağlamak için kullanılan başlıca işlevler arasında hat geçişi, eksik nesne algılama, terkedilmiş nesne algılama, saldırı, insan sayma ve ısı haritalama yer alır.

AI'nin güvenlik kameralarına dahil edilmesi, çevreniz hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar. Her bir farklı AI fonksiyonu, çok sayıda sinir bozucu yanlış uyarı ile uğraşmak zorunda kalmamanızı ve güvenlik kamerası sisteminizi daha verimli çalışmasını sağlar. Video analizteknolojisi sayesinde, evinizi veya işletmenizi güvence altına çok daha kolaylaşır.

Akıllı hareket algılama nasıl kullanılır?

Hat geçişi - Bir hat geçildiğinde davetsiz misafirleri tespit etmek için sanal bir çizgi ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kamera ayarlarından sanal bir çizgi çizmektir. Çizgiden herhangi bir şey geçtiğinde, uyarı alırsınız.

Eksik nesne algılama - Paket hırsızlığıyla alakalı sorunu yaşıyorsanız, paketlerin etrafında sanal bir kutu çizerek ve herhangi bir şey kaybolduğunda uyarı alabilirsiniz.

Terkedilmiş nesne algılama - Herhangi bir nesne, belirli bir alana belirli bir süre boyunca bırakılırsa, uyarı alabilirsiniz.

Saldırı - Kamera görüntüsünde, bir kapının etrafını kapsayan sanal bir şekli çizerek, birisi kapıdan geçtiğinde bildirim alabilirsiniz.

Isı eşleştirme- Güvenlik kamerası görüntüsünde, hangi alanların hareket için sıcak noktalar olduğunu bilmek istiyorsanız mapping işlevini kullanın. Böylece hangi noktalarda yoğunluk olduğunu görebilirsiniz.

Yüz algılama – Kameradaki yüzlerden birini işaretlerseniz, kamera aynı yüzü bir daha gördüğünde uyarı alabilirsiniz.

İnsan sayma- Bir girişin ne kadar ayak trafiği aldığını bilmeniz veya bir mağazaya kaç kişinin girip çıktığını görmek için video analizlerini kullanabilirsiniz.

Kaynak: guvenlikonline.com
Akıllı Hareket Algılama Nedir? Nasıl Kullanılır?
 
Akıllı Hareket Algılama Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazıyı paylaşın...