IP Kamera Sistemi, Kapı Erişim Sistemine Nasıl Bağlanır?

Tarih: 06-03-2019 11:22 853 görüntüleme

IP kamera ve erişim kontol sistemi entegrasyonu nasıl yapılır? Öğrenmek için okumaya devam edin!

IP kamera sistemleri ve kapı giriş sistemleri binaların güvenlik düzeyini artırır. Ancak her iki sistem beraber kullanıldığında, daha yüksek düzeyde güvenlik sağlanabilir.

IP kameralar ve kapı kontrol sistemlerini farklı şekillerde entegre edilebilir. Yalnızca belirli donanımı destekleyen özel sistemlerin yanı sıra daha genel donanımları kullanabilen tescilli olmayan sistem çözümleri vardır. Bu makalede, güvenlik sistemler entegrasyonu için farklı yöntemlerin artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz.

Erişim kontrolü ve video sistemi entegrasyonu

Ağ tabanlı bir erişim sistemi ile IP kamera sistemini entegre etmenin en basit yolu, erişim kontrol yazılımı ve VMS sistemi tarafından sağlanan zaman damgalarını kullanmaktır. Tipik bir kurulumda, kapının yanına yerleştirilmiş bir IP kamera giren ve çıkan kişilerin görünmesini sağlar. Kapı okuyucu tetiklendiğinde, erişim kontrol yazılımı kapıyı kullanan kişinin kimlik bilgilerini ziyaret zamanını da içerecek şekilde kaydeder. Aynı zaman damgası daha sonra kapıyı kullanan kişiyi görmek için video kayıt yazılımına girilebilir.

( ) Oldukça esnek bir çözüm olarak herhangi bir kapı erişim kontrol sistemi ve herhangi bir gözetim sistemi kullanılabilir.

(-) Sistem entegre olmadığından, kullanım için daha fazla zaman alır. Aynı zamanda çalışan iki uygulama gerektirir.

Entregre tescilli sistemler

Entegre çözümler belirli bir kamerayı otomatik olarak bir kapıyla ilişkilendirir. Sistem erişim kontrol üreticilerinden veya video yönetim yazılımı şirketlerinden temin edilebilir. Sistemin türü gereksiniminize bağlıdır. Örneğin, öncelikle kapı kontrolüyle ilgileniyorsanız, gelişmiş kapı erişim kontrol sistemini, güvenlik kamerası sistemi ile ilgileniyorsanız, gelişmiş video yönetim yazılımı – VMS çözümünü seçebilirsiniz.


Örneğin, bazı kapı erişim kontrol sistemleri video entegrasyonu içerir. Bir yazılımı kullanarak, IP kamera veya kapı okuyucu içindeki gömülü bir kameradan gelen video, erişim kontrol bilgisi ile aynı bilgisayar ekranında görüntülenebilir. Kapı erişim sistemi, kimlik bilgisinde kişinin resmini içerdiğinden, doğru kişinin kapıdan girip girmediğini görmek oldukça kolaydır.

Genellikle bu gibi yazılımlar belirli markalara yönelik belirli kapı okuyucularını destekler. Bununla birlikte, sayıları az da olsa farklı IP kamera markalarını destekleyebilecek yazılımlar bulunabilir. Erişim kontrol sistemi, dahili bir kamera içeren bazı kapı okuyucularını da içerebilir. Böylece okuyuculardan veya bir IP kameradan anlık görüntüler alınabilir.

( ) Kapıdan giren kişi hakkındaki bilgiler, video görüntüsüyle birlikte tek bir ekrandan incelenebilir. Kapıları ve kameraları yönetmek ve kontrol etmek için tek bir yazılım çözümü kullanılır

(-) Bu yöntem sadece kapı erişim kontrol sistemini geliştirmek için kullanılır. Sınırlı sayıda üreticiyi desteklediğinden, genel bir IP kamera kayıt sistemi değildir.

Entegre olmayan tescilli sistemler

Böyle bir sistemde farklı erişim kontrolü ve IP kamera kayıt sistemleri kullanılabilir. Çözüm olarak, video yönetim yazılımı ve kapı erişimini bir araya getiren 3. parti bir yazılım çözümü kullanılır. Bu gibi yazılımların en önemli özelliği önemli VMS ve erişim kontrol sistemi platformlarını desteklemeleridir.

Yazılımlar genel olarak kapı erişim kontrol sistemindeki verileri toplar ve bir veri tabanına girer. Veritabanındaki bilgiler, daha sonra video yönetim yazılımı sistemi tarafından sağlanan videonun yanında görüntülenebilir. Bu teknoloji, kullanıcının ilgili videoyu görüntülerken bir veritabanında arama yapmasına izin verir.

Sistemin avantajlardan biri, bu entegre çözümün detaylı uyarılar oluşturabilmesidir. Örneğin, erişim kontrol sisteminden çıkarılmış bir kişi bir kapıya girmeye çalışırsa, güvenlik görevlilerine otomatik olarak bir bildirim gönderilebilir. Kapı açık tutulduğunda veya kapı zorlandığında uyarılar da oluşturulabilir. Bu durumda, kapıdaki kameradan gelen video, VMS ekranında otomatik olarak açılır ve bir uyarı sesi ile güvenlik görevlisine bildirebilir.

Uyarıların yanı sıra, veritabanı çok daha güçlü analitik araçlar da sağlar. Güvenlik görevlisi kimlerin geldiğini, hangi kapıyı kimin kullandığını ya da mesaiye geç kalan kişileri çeşitli arama parametreleri ile veritabanından kolayca görüntüleyebilir.

( ) Böyle bir sistem ile birçok farklı IP kamera sistemi ve geçiş kontrol sistemini entegre edebilir. Hemen hemen her IP kamera kullanılabilir Ayrıca belirli bir zaman ve tarih ile arama yaparken, belli bir kapıya ilişkin kısmi adlarla arama yapılabilir.

(-) Bu çözüm kurmak ve kullanmak için daha karmaşıktır ve yazılım lisansından ötürü maliyeti nispeten daha yüksektir.

Sonuç

IP kamera sistemleri ve kapı erişim kontrolü farklı şekillerde entegre edilebilir. En basit ve en esnek çözüm, belirli bir zamanda belirli bir kapıyı giren kişiyi belirlemek için zaman damgalarını kullanmaktır. Bazı video yönetim yazılımları bazı kapı erişim kontrol sistemleri ile isteğe bağlı entegrasyon sağlar. IP kamera desteği içeren bazı kapı erişim kontrol sistemleri vardır. Bu sistemler genellikle belirli donanım ve yazılım kullanımını gerektiren tescilli sistemlerdir. En esnek çözüm ise entegrasyonu sağlamak için özel bir yazılım kullanmaktır.

Kaynak: guvenlikonline.com
IP Kamera Sistemi, Kapı Erişim Sistemine Nasıl Bağlanır?
 
IP Kamera Sistemi, Kapı Erişim Sistemine Nasıl Bağlanır? başlıklı yazıyı paylaşın...