Güvenlik Kameralarında Kullanılan IR LED Türleri

Tarih: 07-03-2019 07:52 1024 görüntüleme

CCTV kamera sistemlerinde hangi IR Ledler kullanılır?

Güvenlik kameralarında gece görüşü sağlamak için yaygın olarak IR yani kızılötesi aydınlatmadan yararlanılır. Kızılötesi ışık sayesinde, gün ışığının ya da ek aydınlatmaların olmadığı alanlarda siyah beyaz görüntüleme yapılabilir. Güvenlik kameralarında neden IR LED kullanılıyor merak ediyorsanız okumaya devam edin.

IR aydınlatma nedir?

Infra-Red in kısaltması olan IR insan gözüne görünmeyen, ancak CCTV kamera tarafından görülebilen bir ışık kaynağıdır. Hem siyah beyaz hem de gündüz / gece kameraları için en iyi seçimdir, çünkü IR insan gözü için görünmezdir ve gizli gözetim için idealdir. Kamera görebilir, ancak davetsiz misafir ışığı görmeyecektir.

Kamera ışıkları görülemeyeceği için, IR Ledleri, ışık kirliliğinin önlenmesi gereken, yerleşim bölgeleri ve parklar gibi alanların olduğu alanlarda mükemmel bir çözümdür.

IR aydınlatma 370m'ye kadar mesafelerde iyi çalışır. Bu nedenle, birçok uygulamada IR aydınlatma, kameraların siyah beyaz ve net görüntüleri yakalamasına ve kamera performansını optimize etmesine olanak tanıyan mükemmel bir aydınlatma aracıdır.

CCTV aydınlatmada hangi IR Ledler kullanılır?

IR LED avantajlarına değindikten sonra, şimdi led türleri hakkında bilgi sahibi olalım.

* 715-730nm dalga boyu- açık IR, kırmızı trafik ışığı gibi kırmızı bir parıltı üretir.
* 815-850nm dalga boyu- yarı gizli IR, sadece görünebilen hafif kırmızı bir ışık veren
* 940-950nm dalga boyu- gizli IR, insan gözüne görünmez

Kızılötesi ışık CCTV için ışık kirliliğini en aza indirgemek veya çok uzun mesafede aydınlatma sağlamak için ayrı veya gizli aydınlatma olarak kullanılabilir. IR monokrom ve gündüz / gece kameraları ile kullanılabilir.

IR daha gizli hale geldikçe, kameranın görmesi zorlaşır ve sonuç olarak mesafeler azalır. Bu nedenle 940-950nm IR sadece yüksek performanslı objektiflerle donatılmış son derece hassas kameralarla kullanılmalıdır, çünkü bu gibi dalga boylarında odaklanma daha zordur.
Güvenlik Kameralarında Kullanılan IR LED Türleri
 
Güvenlik Kameralarında Kullanılan IR LED Türleri başlıklı yazıyı paylaşın...