CCTV Kamera Çözünürlüğüne Genel Bakış

Tarih: 08-03-2019 06:46 1222 görüntüleme

Analog kamera çözünürlüğü, TVLine nedir?

CCTV çözünürlüğü dikey ve yatay piksel boyutlarında ölçülür ve genellikle CCTV kurulumunda kullanılan kamera ve kayıt cihazının yetenekleri ile sınırlıdır. Analog kameralar için çözünürlük genellikle CIF, QCIF, 2CIF, 4CIF ve IP kameralar için megapikseldir.

Megapiksel kamera özelliklerini karşılaştırırken, piksel sayılarının analoga göre farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, bazı kameraların sensörleri tarafından yakalanan toplam piksel sayısını belirlemesi ve diğerlerinin sadece 'etkili' pikselleri belirtmesidir. Toplam piksellerin bir kısmı teknik veri olarak kullanılır ve görüntünün 'etkili' sayılabilecek detaylarına katkıda bulunmaz.

Analog güvenlik kamerası çözünürlüğünün genellikle “TVLine” olarak listelenir. Line değeri görüntünün yatay çözünürlüğünü ifade eder; bu nedenle 700 line kamera, 420 line kameradan daha iyi çözünürlüğe sahiptir. 'Full D1' olan NVR'ler ve DVR'ler, en yüksek çözünürlüklü analog kameraların yakaladığı tüm ayrıntıları kaydedebilir.
Uygulamadaki her kamera farklı bir çözünürlük gerektirebilir. İstenilen ayrıntı seviyesi ve bütçe, nasıl bir kamera kullanılacağını belirleyecektir. Yüz tanıma ve plaka okuma gibi uygulamalar, doğal olarak daha yüksek çözünürlüklere ihtiyaç duyacaktır.

Çözünürlük seçeneklerinizi sınırlandıracağından kameranızın hangi platformda çalışacağını düşünmek de önemlidir. Analog kameralar koaks üzerinden iletir ve 700 line’a kadar yakalayabilir (yaklaşık olarak D1). HD-SDI kameralar daha yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalar ve daha sonra coax üzerinden çalışacak verileri kodlar / deşifre eder. IP kameralar ise tıpkı bilgisayarlar gibi CAT6 üzerinden aktarılır. Analog kameraları bir CAT6 ağında veya IP megapiksel kameralarda koaksiyel üzerinden çalıştırabilirsiniz, ancak ek donanım gerektirecektir.

Güvenlik kamerası çözünürlüğü arttıkça, daha fazla bant genişliği ve depolama için daha fazla sabit disk alanı gerektireceği unutulmamalıdır.

İnsan gözü dikey çözünürlüğe kıyasla yatay çözünürlüğe karşı daha hassastır. Örneğin, insan gözüne göre, 2CIF ve 4CIF arasında çok fazla fark yoktur. İnsan gözü hakkında bilmeniz gereken diğer konu, kare oranı ile ilgilidir. CCTV'de cihaz başına maksimum kare hızı tipik olarak 30 fps'dir ve bu 'gerçek zaman' olarak kabul edilir. Farkı kamera modelleri farklı çözünürlükte ve fps hızında gelecektir. Örneğin, bir IP kamera çözünürlüğünü “20fps'de 3MP” veya “30fps'de 2MP” olarak belgeleyebilir.

CCTV güvenlik sistemi uygulamaları genellikle farklı çözünürlüklere sahip kameralarla bir kayıt cihazından oluşur. Bu nedenle, seçtiğiniz kayıt ekipmanının en yüksek çözünürlüklü kameranızın çözünürlük kapasitesine sahip olduğundan ve tüm kameralarınızı makul bir süre boyunca kaydetmek için yeterli sabit disk alanı olduğundan emin olmalısınız. Bir olay gerçekleştiğinde görüntü çözünürlüğü en önemli bileşen haline gelir. ve Bir video parçasını yakınlaştırmanız gerekiyorsa, yakınlaştırılanın görüntünün kalitesi kayıtlı çözünürlüğe bağlıdır.

Kaynak: guvenlikonline.com
CCTV Kamera Çözünürlüğüne Genel Bakış
 
CCTV Kamera Çözünürlüğüne Genel Bakış başlıklı yazıyı paylaşın...