WDR, BLC ve HLC Nedir?

Tarih: 23-02-2018 09:28 2546 görüntüleme
Güvenlik kameraları tarafından çekilen bir görüntünün bir bölümünün çok karanlık ya da çok parlak olması sıkça karşılaşılan bir durumdur.Geniş dinamik aralığı (WDR), arka plan ışığı telafisi ( BLC ), parlaklık telafisi ( HLC ) gibi teknolojiler, bu gibi dengeli olmayan ışık koşullarında görüntü kalitesini iyileştirmek için geliştirilmiştir.

Güvenlik Kameralarında WDR, BLC veya HLC Nedir?

WDR, BLC ve HLC teknolojileri güvenlik kameralarının zorlu ortamlarda bile net ve dengeli görüntüler çekebilmesini sağlar. WDR, BLC ve HLC’nin kameralarındaki yerini ve farklılıklarını anlamak için bu teknolojilerin nasıl kullanıldığını bilmek önemlidir.

WDR teknolojisi, görüntüdeki ışıkları görüntü sensörleri ( CCD ve COMS ) ve dijital sinyal işlemcisi (DSP) aracılığıyla dengeler. WDR yeteneğine sahip bir güvenlik kamerası, bir sahneyi çok kez yakalayan ve görüntü kalitesini optimize etmek için bu görüntüleri birleştiren bir özel bir görüntü sensörü ile birlikte gelir.

CCTV veya IP kamera modellerinde kullanılan iki tür WDR teknolojisi vardır. Bunlar Dijital WDR ve Gerçek WDR’dir. Gerçek WDR ışık hassasiyet sensörlerini (CCD / CMOS) ve ışık dengesi için DSP teknolojisini kullanırken, Dijital WDR güvenlik kameraları karanlık alanları aydınlatmak ve aşırı aydınlatılmış alanları dengelemek için yazılım algoritmaları kullanır. Birçok güvenlik kamerasında görüntü kalitesini artırmak için Dijital WDR kullanılır ve Gerçek WDR’a kıyasla bu kameralar daha ucuzdur.

BLC teknolojisi, görüntüyü veya sahneyi farklı bölümlere bölen ve aydınlatmayı buna göre ayarlayan dijital sinyal işlemcileri (DSP) aracılığıyla, tüm görüntünün pozlama seviyesini artırarak çalışır. Basitçe ifade etmek gerekirse, BLC, bir görüntüdeki aşırı açık ve az pozlanmış alanlardaki ışıkları WDR gibi dengelemek yerine, tüm görüntüyü bir video çerçevesinde aydınlatmaya çalışır.

HLC teknolojisi ise CCTV veya IP güvenlik kameralarında, farlar veya spot lambaları gibi ışıklarla aşırı maruz kalmış görüntüleri iyileştirmek için kullanılan bir teknolojidir. Güvenlik kameralarının görüntü sensörleri, videodaki güçlü ışıkları algılar ve genel kaliteyi artırmak için bu noktalar üzerindeki pozlamayı azaltır.

WDR teknolojisi birçok kaliteli güvenlik kamerasında yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Gerçek WDR güvenlik kameraları, olağanüstü dengeli görüntüler elde edebilir. Bu anlamda WDR, zorlu aydınlatma koşullarına sahip bir sahneyi yakalamak için BLC teknolojisinden daha iyidir. Genel olarak, WDR güvenlik kameraları, aydınlatmayı daha iyi dengeler ve BLC güvenlik kameralarından daha kaliteli videolar sağlar. Bazı kameralarda WDR ve BLC teknolojisi beraber de kullanılabilir.

Sonuç

WDR, BLC veya HLC gibi teknolojiler güvenlik kameralarının farklı ışık koşullarında bile net görüntüler üretmesine yardımcı olur. Güvenlik kameralarını seçerken bu teknolojileri göz önüne almak ve aralarındaki farkları bilmek, ihtiyaçlarınız için en doğru sistemi seçmenizi kolaylaştırabilir.

Güvenlik kameralarındaki ilerlemeye rağmen kameranın doğrudan güneş ışığı, far veya spot ışığı gibi güçlü ışık kaynaklarına uzun bir süre bazı yönlendirilmemesi önerilir. Güvenlik kameraları kurulurken, ışıklara veya diğer yansıyan cisimlere doğrudan yönlendirmemek için görüş açısı iyi ayarlanmalıdır.

Kaynak : guvenlikonline.com
WDR, BLC ve HLC Nedir?
 
WDR, BLC ve HLC Nedir? başlıklı yazıyı paylaşın...