Bullet Güvenlik Kameralarının 6 Avantajı

Tarih: 23-02-2018 09:36 1840 görüntüleme

Mermi kamera kullanmak için 6 sebep!

Güvenlik kameralarının en yaygın formları bullet ve dome’dur. Genel olarak iki her iki tip de çok yönlüdür ve çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Bununla birlikte, bullet ve dome kameramodellerinin her biri, sistem tasarımında ve kurulumunda dikkate alınması gereken farklı avantajlara sahiptir.


Neden bullet kamera ?
Bullet kameralar, dome kameralarla karşılaştırıldığında işlevsellik bakımından çok yönlüdür. Bullet kameralar teknik olarak IP veya analog güvenlik kameraları olabilir. Marka ve modele göre IR gece görüşü, optik zum , hareket sensörleri veya termal sensörler gibi diğer gelişmiş teknolojileri kullanabilir, hareketle tetiklenen videoları ve enstantaneleri depolamak için mikro SD karta kaydedebilir. İlginç bir şekilde, WiFi güvenlik kameralarının büyük bir bölümü, bullet kameralar kategorisine girer. Kamera teknolojileri ve güvenlik teknikleri hızla gelişmekte olduğundan, kablosuz IP bullet kameralar tüketiciler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Özellikle çift bantlı kablosuz bullet kameralar en üst düzeyde ağ hızı sağlarken, tek bir antenin neden olduğu sinyal kesintileri ve bozulması gibi sorunları ortadan kaldırır.

1- Kamera yerleşim

Güvenlik kamerası kurulumu ve yerleşim düzeni, sistem performansını belirleyen en önemli aşamalardan biridir. Kamera yerleşimi işin içine girdiğinde bullet ve dome kameralar arasında önemli farklılıklar vardır. Dome kameralar, geniş alanlarda en iyi gözlemi elde etmek için ideal olarak tavana monte olacak şekilde tasarlanmıştır. Bullet kamera montaj açısından daha esnektir. Duvarlara, tavana, dış mekanda çayı ve saçakların altına ve direklere yerleştirilebilir. Bullet kamera formunun, kendine özgü özelliği, nispeten daha küçük alanların ya da merdiven, koridior, giriş yolu, ön ve arka kapı gibi dar bölgelerin gözetimi için ideal olmasıdır.

2- Görünürlük ve Caydırıcılık

Bullet kameralar tasarımı bakımından, estetiğin ön plana çıktığı ve görselliğin önemli olduğu iç mekan uygulamalarında fazla tercih edilmez. Bununla birlikte kameranın tasarım özelliği bazı senaryolarda, caydırıcılık özelliği ile olumlu yönde kullanılabilir. Güvenlik kameralarının, kanıtlanmış caydırıcılık özelliği düşünüldüğünde, kameraları özellikle görünecek alanlara yerleştirmek, güvenlik seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Hırsızlığı önlemek için kameraya ek olarak harici aydınlatma, alarm sistemi ve kapı sensörü gibi birçok yararlı çözüm tercih edilebilir.

3- Hareket kabiliyeti

Bullet güvenlik kameraları montaj avantajlarının yanı sıra hareket kabiliyetiyle de avantajlıdır. Kameranın robotik boyun tasarımı ile görüş açısının kolayca ayarlanmasını sağlar. Kurulumdan sonra görüş açısının yanlış hesaplanması durumunda, kamera gövdesi yerinden sökülmeden, açı kolayca düzeltilebilir. Böylece uygulama alanında hasar ya da lekeler olmaksızın görüş noktalarını değiştirmek mümkün hale gelir.

4- Işık Yansıması

Güvenlik kameralarında aydınlatma koşulları görüntü kalitesini etkileyen en önemli faktördür. Kameralar yansıtıcı bir yüzeyi işaret ettiğinde ışık yansıması meydana gelir. Yansıma görüntülerin beyazlaşmasına neden olur. Geniş kapsama alanına sahip dome kameralar ile kıyaslandığında bullet kameralarda yansıma olasılığı daha düşüktür.

5- Outdoor kullanım

Açık havada kullanılan güvenlik kameralarının kışın donma ya da yazın aşırı sıcaklıklar gibi çeşitli hava koşullarına dayanıklı olması gerekir.
Bullet kameraların büyük çoğunluğu açık havada kullanıldığından, kameranın yağmur suyu gibi sıvılarla olan etkileşimini kesmek için, IP derecelendirmesi 66 olan açık hava mermi makinesi seçmek akıllıca olacaktır . Açık IP mermi kameraları doğası gereği saldırı ve kurcalanmaya karşı korunmasız olmasına rağmen, IP koruma sınıfı başta Vandalizm olmak üzere kameralara ilave koruma sağlar. Bunun dışında extra muhafazalar ile kameraların güvenliği sağlanabilir.

6- Gizlilik ihlali

Güvenlik kameralarının birincil işlevi, görüntüleme yetenekleri sayesinde ortamın izlenmesidir. Ancak izleme her durumda istenilen seviyede olmayabilir. Örneğin, kameralar mülk dışındaki alanları da kapsayarak, komşu mülkün gizliliğini ihlal edebilir. Dome kameralara kıyasla bullet kameraların görüş açısı ve alan hakimiyeti, gizlilik ihlallerinin önlenmesi için daha çok tercih edilir.

Bullet kamera dezavantajları

Bullet kameraların bariz avantajları olmasına rağmen, göz ardı edilmemesi gereken bazı zayıf noktaları da vardır. Bullet kameralar görünür ve dikkat çeken kameralardır. Bu nedenle darbe, saldırı ve kurcalanmaya açısından daha fazla risk taşırlar. Ayrıca kameralarda yerleşik bir lazer filtresi mevcut değilse, ani bir flaş ışığı veya lensin lazerle hedef alınması durumunda kamera görüntüleme yeteneğini kaybeder.

Kaynak:guvenlikonline.com

Bullet Güvenlik Kameralarının 6 Avantajı
 
Bullet Güvenlik Kameralarının 6 Avantajı başlıklı yazıyı paylaşın...