Görüntü Döndürme - Koridor Modu Nedir?

Tarih: 01-03-2018 12:30 5717 görüntüleme

Görüntü döndürme özelliği ile bant genişliğinden nasıl tasarruf edilir?

Uzun koridorlar ve merdivenler, gibi dar sahneler için güvenlik kamera seçerken, geleneksel geniş odaklı çözümler iyi bir seçim olmayabilir.

Koridor modu nedir?

Dar bir koridor veya geçiş yolunu izlemeniz gerekiyorsa, her iki taraftaki duvarlarla beraber, sahnenin büyük bir kısmı gereksiz hale gelecektir. Kamera sensörünün alanı ve dolayısıyla çözürlüğü tam olarak kullanamaması ve sınırlı alanın dışında ortaya çıkan olayların kanıtlarının kaybolmasını önlemek için koridor modu çok işlevsel bir özelliktir.

Görüntünün her iki tarafındaki gereksiz bölümler, bant genişliğini ve depolama alanını harcar. Görüntü döndürme özelliği, bir HD kameranın 16: 9 oranı, 9: 16 oranına etkili bir şekilde dönüştürerek, portre odaklı bir video akışı elde etmenizi sağlar. Görüntü rotasyon özelliği sensör, ilgilenilen alanı kaplar ve kapsama alanını en üst düzeye çıkarır. Böylece bant genişliği ve depolama alanından tasarruf edilir.

Şimdi, tipik bir koridor sahnesinde görüntü döndürme özelliğinin yaratacağı farka bir göz atalım. Çoğu IP kamerası üreticisi görüntü döndürme özelliğine sahiptir. Markaya göre, terminoloji koridor görünümü, koridor modu, döndürme modu veya dikey görünüm olarak farklılık gösterebilir. Temelde hepsi aynı şeyi ifade eder.

Görüntü rotasyonu birkaç farklı şekilde sağlanabilir.
• Kurulum sırasında kamera gövdesi fiziksel olarak döndürülebilir ve daha sonra görüntü kamera yapılandırma ayarlarını kullanarak 90 ° döndürülür (veya 270 °).
• Alternatif olarak, bazı modeller lens / sensörtakıldıktan sonra döndürülebilir.
• Kamera modeline göre, görüntü dijital olarak kırpılabilir.

Şimdi, görüntü döndürmenin avantajlarından bu özelliğe sahip popüler IP güvenlik kamerasımodellerine bir bakalım.

Piyasada görüntü döndürme özelliğine sahip çok sayıda güvenlik kamerası modeli var. Ek özellikler kameraya göre değişmekle birlikte, yer verdiğimiz tüm modeller, uzun ve dar sahneleri daha etkili bir şekilde izlemenize yardımcı olan dikey odaklı video görüntüleme özelliğine sahip.

Kaynak:guvenlikonline.com
Görüntü Döndürme - Koridor Modu Nedir?
 
Görüntü Döndürme - Koridor Modu Nedir? başlıklı yazıyı paylaşın...